سئو مگ
آموزش رایگان و حرفه ای سئو و بهینه سازی سایت

راهنمای اصطلاحات گوگل آنالیتیکس

1 4,136

همه ما می دانیم که گوگل آنالیتیکس یک ابزار قدرتمند برای بدست آوردن داده هایی است که بر اساس آنها قادر خواهیم بود اقدامات عملی مهمی را انجام دهیم. و یکی از سریع ترین راه ها برای دریافت این داده ها این است که به وضوح معنای هر کدام از اصطلاحات گوگل آنالیتیکس را بدانیم.

نرخ پرش چیست و آیا با نرخ خروج ارتباطی دارد؟

دوره ها و صفحه ها چه تفاوتی با هم دارند؟

اگر این سوالات آشنا به نظر می رسد اما از پاسخ آن ها مطمئن نیستید، به خواندن این مطلب ادامه دهید…

به محض این که معنی تمام اصطلاحات Google Analytics را درک کنید، می توانید شروع به جمع آوری داده های قابل اقدام مورد نیاز خود کنید، داده هایی که می توانید برای افزایش بازدیدکنندگان، فروش و ثبت نام از آنها استفاده کنید.

گوگل آنالیتیکس می تواند نشان دهد که چه صفحاتی برای بهبود رتبه در جستجوهای ارگانیک نیاز به بهینه سازی دارد. این ابزار نشان میدهد که آیا متن شما نیاز به تغییر دارد، کلمات کلیدی نیاز به آپدیت شدن دارند، و یا توضیحات متا نیاز به بازنویسی دارند. بعلاوه به شما میگوید که آیا دکمه کال تو اکشن یا دکمه فراخوان شما بازدید کنندگان را تبدیل به مشتری یا مخاطب می‌کند یا نه.

در ابتدا به بررسی و آموزش مهمترین اصطلاحات گوگل آنالیتیکس پرداخته شده و در پایان مقاله جدول خلاصه همین اصطلاحات با معنی و توضیح ارائه شده است.

۱) نرخ پرش (Bounce Rate):

گوگل نرخ پرش را به صورت زیر تعریف می کند:

“پرش یک دوره تک صفحه ای در سایت شما است. در آنالیتیکس، پرش به طور خاص به عنوان دوره ای محسوب می‌شود که تنها یک درخواست را به سرور Analytics منتقل میکند، مانند زمانی که یک کاربر یک صفحه را در سایت شما باز میکند و سپس بدون هیچگونه درخواست دیگری به سرور Analytics در طول آن جلسه، سایت را ترک میکند. “

کاربر می تواند یک سایت را ترک کند، چون علاقه اش را از دست داده، گیج شده، پاسخ پرس و جوی خود را پیدا نکرده، یا اطلاعاتی را که به دنبالش بوده را پیدا کرده است.

شیوه صحیح تفکر در مورد این موضوع به این صورت است:

شخص پس از جستجو برای یک کلمه کلیدی یا یک عبارت کلیدی انتظار داشته چه اطلاعاتی را پیدا کند؟ و آیا سایت من آن را ارائه می دهد؟

نرخ پرش به صورت درصدی از ۰ تا ۱۰۰ بیان می‌شود.

اصطلاحات گوگل آنالیتیکس

اگر نرخ پرش بسیار زیاد باشد، نشان دهنده این است که سایت دارای یک مشکل مهم است.

در عوض، اگر محتوا عالی و جذاب باشد و افراد مدت زمان طولانی با آن تعامل داشته باشند، آنگاه به عنوان محتوای کاربر پسند (Sticky content) شناخته می‌شود.

۲) کلیک ها (Clicks):

در گزارش سئو گوگل، تعداد دفعاتی که افراد از صفحه نتایج جستجو روی لینک شما کلیک می کنند با نام clicks نشان داده می‌شود.

دو اصطلاح دیگر در همین رابطه:

Clickthrough-Rate: نرخ کلیک

(CTR) تعداد کلیک ها بر روی سایت شما تقسیم بر تعداد دفعات نمایش شده است.

Impressions: تعداد نمایش

تعداد دفعاتی است که لینک سایت شما در فهرست نتایج جستجو به یک فرد جستجو کننده نشان داده می‌شود.

اصطلاحات گوگل آنالیتیکسبه گفته گوگل، متوسط نرخ کلیک در تبلیغات در شبکه جستجو ۲ درصد است. این بدان معنی است که برای هر ۱۰۰ بازدید از آگهی، دو کاربر روی آن کلیک کرده اند. این معیار به این معنی است که هر آگهی با CTR بالاتر از ۲ درصد می تواند بالاتر از حد متوسط باشد.

بنابراین اگر CTR بالا باشد، توضیحات متا کار خود را به خوبی انجام می دهد و جستجوکنندگان را به بازدیدکنندگان تبدیل میکند. با این حال، اگر نرخ CTR پایین باشد، ارزش دارد عنوان ها یا هدینگ ها را تغییر دهیم.

۳) ورود ها (Entrances):

اگر سایت شما بیش از یک صفحه داشته باشد، پس دارای نقاط ورودی متفاوت است و گوگل این ورودهای جداگانه را ثبت میکند.

شاید یک پست وبلاگ به خوبی نوشته شده و ترافیک بالایی را به سایت بیاورد.

۴) رویدادها (Events):

رویدادها، اقدامات کاربری خاصی هستند که در سایت اتفاق می افتند و همراه با KPI ها ایجاد می شوند.

به عنوان مثال، یک سایت ممکن است پس از کلیک روی دکمه ای یک دانلود رایگان را ارائه دهد. بنابراین هر بار که بر روی دکمه کلیک می شود یک رویداد ضبط می شود. حالا ما یک رویداد داریم، و می توانیم داده های عملی را استخراج کنیم. میدانیم که تعداد بازدیدکنندگان این صفحه چقدر بوده است، و همچنین میدانیم چند نفر از این افراد بر روی دکمه کلیک کرده اند (یا بعبارتی به مخاطب تبدیل شده اند).

اصطلاحات گوگل آنالیتیکس۵) صفحه خروج (Exit Page):

اگر صفحه ورود جایی است که در آن افراد به سایت شما وارد می شوند، یک صفحه خروج جایی است که آنها سایت را ترک میکنند.

یک بازدید کننده ممکن است از طریق نتایج جستجو کلیک کند، مقاله را بخواند، روی یک لینک داخلی برای خواندن مقاله ای دیگر کلیک کند، سپس سایت را ترک کند.

آیا در صفحه خروج ضعف هایی وجود دارد؟ فهمیدن این نکته آسان است مخصوصا اگر یکی از صفحات نرخ خروج بالایی داشته باشد.

۶) نرخ خروج (Exit Rate):

نرخ خروج از طریق تقسیم کردن تعداد خروج از یک صفحه بر تعداد بازدید صفحه محاسبه میشود. با این حال، یک صفحه با میزان خروج (Exit %) بالا ممکن است لزوما نرخ پرش بالایی نداشته باشد.

اما همانگونه که اشاره شد، برخی اصطلاحات گوگل آنالیتیکس گیج کننده هستند. به احتمال زیاد یک صفحه با نرخ خروج کم، نرخ پرش کمی هم داشته باشد. دلیل آن اینست که کاربران به جای خروج احتمالا به صفحات دیگر سایت می روند.

۷) درخواست ها (Hits):

یک hit درخواستی است که به یک وب سرور برای نشان دادن یک فایل خاص ارسال می شود. که می تواند یک صفحه وب، یک تصویر یا چیزهای دیگری باشد.

یک رویداد یک درخواست محسوب می شود. بازدید یک صفحه یک درخواست است. همه این در خواست ها با هم در یک دوره در گوگل دسته بندی می‌شوند. یک دوره (session) یک مجموعه از درخواست های (hits) یک کاربر است. گوگل از درخواست ها برای تعریف تعامل بین کاربر و صفحه وب استفاده میکند.

اگر کاربر به مدت ۳۰ دقیقه هیچ کاری انجام ندهد، پس از آن گوگل دوره را به پایان می رساند.

۸) تعداد نمایش (Impressions):

قبلا هم در مورد تعداد نمایش صحبت کردیم. تعداد نمایش به تعداد دفعات نمایش لینک شما در نتایج جستجو اطلاق می شود.

بر اساس گزارش گوگل، در گوگل آنالیتیکس تعداد نمایش شامل تعداد دفعات نمایش لینک با استفاده از کمپین های تبلیغاتی گوگل نمی شود. آنها به صورت جداگانه ثبت می شوند.

به طور خلاصه، زمانی که کاربر می تواند لینک شما را در نتایج جستجو ببیند، این به عنوان یک دفعه نمایش محاسبه می شود. و همانطور که بیان شد، برای محاسبه CTR از تعداد نمایش و کلیک ها استفاده می کنیم.

۹) صفحه فرود یا ورود (Landing or Entrance Page):

هر دوی این اصطلاحات توسط گوگل استفاده می شود تا اولین صفحه ای را نشان دهد است که کاربر در ابتدای هر دوره به آن وارد می شود. بنابراین در گوگل آنالیتیکس شما می توانید ببینید که کاربران بیشتر به کدام صفحات سایت شما وارد می شوند.

۱۰) تعداد بازدید صفحه (Page Views):

تعداد دفعاتی است که یک بازدید کننده با کامپیوتر به هر صفحه وب سایت وارد می شود. این دفعات در موبایل تعداد بازدید از صفحه نمایش (screen views) نامیده می شوند.

در داخل تعداد بازدید صفحه، ابتدا تعداد بازدید صفحه منحصر بفرد (Unique Page Views) را داریم. گوگل چندین دفعه بازدید از یک صفحه را توسط همان شخص در همان دوره به عنوان بازدید منحصر بفرد در نظر نمی‌گیرد. در عوض، همه آنها را با هم به عنوان یک بازدید منحصر به فرد بشمار می آورد.

سپس ما صفحات هر دوره (Pages per Session) را داریم، که میانگین عمق صفحه (Average Page Depth) نیز نامیده می شود.

APD میانگین تعداد صفحاتی است که یک کاربر در یک دوره مشاهده می کند و در داخل آنالیتیکس شامل تعداد نمایش های مکرر یک صفحه است.

۱۱) دوره ها (Sessions):

در ابتدای مقاله اصطلاحات گوگل آنالیتیکس در مورد دوره ها کمی صحبت کردیم. در گوگل آنالیتیکس مجموعه درخواست های (Hits) یک کاربر در یک فعالیت در یک گروه به نام Session در نظر گرفته می‌شود. در نتیجه زمانی که فعالیت کاربر بر روی وب سایت متوقف می‌شود،‌ دوره مربوطه نیز بسته میشود و یک دوره جدید در شروع فعالیت مجدد کاربر ایجاد می‌شود.

session چیستهمچنین گفته شد که هر عملی که یک بازدید کننده انجام می دهد به عنوان یک درخواست ثبت می شود. و همه این درخواست ها در آن دوره ثبت می شوند. به این معنی است که در مدت ۲۴ ساعت ممکن است ۱۰۰ دوره و ۳۰۰ درخواست داشته باشید. تعداد درخواست ها برابر با یا بیشتر از تعداد دوره ها است.

دوره ها محدودیت زمانی دارد. بر اساس تنظیمات استاندارد گوگل آنالیتیکس، یک دوره پس از ۳۰ دقیقه عدم فعالیت به پایان میرسد.

Average Session Duration: میانگین زمان دوره

برای محاسبه میانگین زمان دوره، گوگل آنالیتیکس زمان دوره ها را در تاریخی که مشخص کرده اید جمع کرده و این مقدار را بر مجموع تعداد دوره ها تقسیم می کند. به عنوان مثال: مجموع مدت دوره: ۱۰۰۰ دقیقه (۶۰،۰۰۰ ثانیه) مجموع دوره ها: ۱۰۰.

New Sessions%: درصد دوره های جدید

بر طبق تعریف گوگل آنالیتیکس دوره های جدید، درصد تمام بازدیدها برای اولین بار (دوره ها) از بازدید کلی وب سایت است.

اصطلاحات گوگل آنالیتیکس

۱۲) زمان در صفحه (Time on Page):

زمان در صفحه، میانگین زمانی است که بازدید کننده خاص در صفحه می گذراند. اگر متن یک صفحه طولانی باشد، احتمال بیشتری برای هر دوره وجود دارد که زمان در صفحه بیشتری را ایجاد کند.

گوگل زمان متوسط در صفحه (average time on page) را ثبت می کند. در این محاسبه ساده زمان در صفحه را بر تعداد دفعات بازدید صفحه منهای تعداد خروج تقسیم می شود.

۱۳) کاربران (Users)، بازدید کنندگان (Visitors):

هر یک از این اصطلاحات، بازدیدکنندگانی که به سایت شما دسترسی پیدا می کنند را توصیف می کند.

منظور از کاربر، در واقع شناسه کاربری (User ID) است که به صورت تصادفی توسط کوکی های گوگل آنالیتیکس به کاربرانی که برای اولین بار سایت شما را با هر کدام از مرورگرها مشاهده می کنند تخصیص داده می شود.

البته، تمایز واضحی بین یک بازدید کننده جدید (new visitor) و یک بازدید کننده بازگشتی (returning visitor) وجود دارد.

۱۴) ترافیک (Traffic):

ترافیک به طور کلی همه تعداد افراد بازدید کننده از وب سایت را بیان می کند. اما ترافیک به دسته هایی تقسیم می شود.

ترافیک مستقیم (Direct traffic):

زمانی که کسی URL یک وبسایت را برای شما ارسال می کند و روی آن لینک کلیک می کنید تا به طور مستقیم به سایت برسید. هیچ جستجویی انجام نشده است. ترافیک مستقیم برای ارسال لینک در لیست ایمیل رایج است. هر فرد به طور مستقیم به سایت دسترسی خواهد داشت.

ترافیک جستجوی ارگانیک (Organic search traffic):

ترافیک ارگانیک رایگان و هدفمند است و از تلاش های سئو برای بدست آوردن بهترین رتبه ها برای سایت در صفحات نتایج جستجو حاصل می شود. اگر سایت به هیچ وجه جستجوی ارگانیک را نشان ندهد یا مقدار آن کم باشد، باید کلمات کلیدی مورد استفاده را مورد بازبینی قرار داد.

ترافیک جستجو پولی (Paid search traffic):

به معنی تعداد افرادی است که از طریق تبلیغات گوگل یا Google Ads از سایت بازدید می کنند.

ترافیک ارجاعی (Referral traffic):

این بدان معنی است که یک موتور جستجو، وب سایت دیگر یا سایت شبکه های اجتماعی یک لینک به صفحه وب شما را در سایت خود قرار داده و ترافیک را به سمت شما ارجاع می دهد.

خلاصه اصطلاحات گوگل آنالیتیکس

اصطلاح مترادف فارسی توضیح
Bounce Rate نرخ پرش تعداد کاربرانی که به سایت شما مراجعه و بدون اینکه به صفحات دیگر سایت شما بروند از سایت شما خارج می‌شوند
Clicks کلیک ها تعداد دفعاتی که افراد از صفحه نتایج جستجو روی لینک شما کلیک می کنند
Clickthrough-Rate نرخ کلیک تعداد کلیک ها بر روی سایت شما تقسیم بر تعداد دفعات نمایش شده است
Entrances ورودها نشان می دهد کاربرانی که به سایت ما آمده اند از چه صفحه ای به سایت وارد شده اند
Events رویدادها اقدامات خاصی هستند که توسط کاربر در سایت اتفاق می افتد، فعالیت هایی مثل دانلود یک فایل PDF ، پخش موزیک و …
Exit Page صفحه خروج جایی است که کاربران سایت را ترک می کنند
Exit Rate نرخ خروج تعداد خروج از یک صفحه تقسیم بر تعداد بازدید صفحه
Hits درخواست ها هر گونه تعامل با سایت که باعث شود داده‌هایی به آنالیتیکس ارسال شود یک درخواست است. مثلاً کلیک کردن روی لینک دانلود یک Hit است
Impressions تعداد نمایش تعداد دفعاتی است که لینکی از سایت شما در فهرست نتایج جستجو به یک فرد جستجو کننده نشان داده میشود
Landing Page صفحه فرود یا ورود صفحه ای که کاربر در ابتدای هر دوره به آن وارد می شود
Page views تعداد بازدید صفحه تعداد دفعاتی است که یک بازدید کننده با کامپیوتر به هر صفحه وب سایت وارد می شود
Screen views تعداد بازدید صفحه نمایش تعداد دفعات مشاهده یک صفحه سایت توسط دستگاه هایی مانند موبایل
Unique Page views بازدید صفحه منحصر بفرد تعداد دوره هایی است که طی آن صفحه مشخص شده حداقل یک بار مشاهده می شود
Pages per Session صفحات هر دوره میانگین تعداد صفحاتی است که یک کاربر در یک دوره مشاهده می کند و در داخل آنالیتیکس شامل تعداد نمایش های مکرر یک صفحه است
Sessions دوره ها / نشست ها یک دوره یا نشست، مجموعه ای از درخواست های (hits) یک کاربر است
Average Session Duration میانگین زمان دوره میانگین زمانی که کاربران در یک دوره، به طور فعالانه با سایت تعامل برقرار می کنند
New Sessions دوره های جدید میانگین درصد بازدیدهایی است که برای اولین بار توسط کاربران جدید اتفاق می افتد
Time on Page زمان در صفحه میانگین زمانی است که بازدید کننده خاص در صفحه می گذراند
Average Time on Page زمان متوسط در صفحه زمان در صفحه را برتعداد دفعات بازدید صفحه منهای تعداد خروج تقسیم می شود
Traffic ترافیک کل تعداد افراد بازدید کننده از وب سایت را بیان می کند
Direct Traffic ترافیک مستقیم از تایپ یا کلیک بر روی URL شما به طور مستقیم در مرورگر ها به دست می آید
Organic Search Traffic ترافیک جستجوی ارگانیک ترافیک های ورودی از طریق موتورهای جستجو به سایت
Paid Search Traffic ترافیک جستجوی پولی تعداد افرادی که از طریق Google Ads از سایت بازدید می کنند
Referral Traffic ترافیک ارجاعی ترافیکی که از کلیک بر روی لینک سایت شما در سایت های دیگر یا شبکه های اجتماعی ایجاد می شود
Behavior رفتار کاربران رفتار کاربران را در زمینه ی محتوا، سرعت صفحات و جستجوی وب سایت
Behavior Flow جریان رفتار کاربران گزارش جریان رفتار کاربران مسیری را که بازدیدکنندگان از یک صفحه به صفحه دیگر طی کرده اند را به تصویر میکشد. این گزارش به شما اجازه می دهد بفهمید چه محتوایی بیشتر از بقیه جذاب است
Acquisition جذب بازدید کنندگان از چه منابعی به سایت شما وارد شده اند مثلا از موتور های جستجو، شبکه های اجتماعی یا ارجاع از وبسایت های دیگر
Goals اهداف اهداف این امکان را می دهند تا تعاملات خاص کاربران را دنبال کنید. این تعاملات می تواند هر چیزی از جمله ارسال فرم، کلیک بر روی دکمه ها یا دانلود باشد. هنگامی که یک بازدیدکننده وبسایت اقدام خاصی را که شما به عنوان یک هدف تعیین کرده اید انجام می دهد، آنالیتیکس آن را به عنوان یک تبدیل (Conversion) محاسبه می کند

در این جدول تمامی اصطلاحات گوگل آنالیتیکس با توضیح کامل خلاصه شد و برخی از دیگر متریک های مهم که برای پیگیری و رصد کردن ترافیک سایت لازم است نیز به آن اضافه گردید.

منبع Search Engine Watch Google Help
دیدگاه 1
  1. Mojde says

    خیلی عالی بود مرسی!

درباره این مطلب دیدگاهی بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.