سئو مگ
آموزش رایگان و حرفه ای سئو و بهینه سازی سایت

کلاکینگ cloaking چیست؟ بررسی تکنیک کلاکینگ در سئو کلاه سیاه

0 55

کلاکینگ cloaking یک تکنیک سئو کلاه سیاه است که در آن محتوای متفاوتی به کاربران انسانی و رباتهای موتور جستجو نمایش داده می‌شود. بعبارت دیگر، در این روش بدون آنکه کاربر به صفحه دیگری ریدایرکت شود محتوایی متفاوت با آنچه ربات گوگل ایندکس کرده است را مشاهد می‌کند. گوگل از طریق الگوریتم پاندا شدیدا با این تکنیک مقابله می‌کند.

واژه cloak در انگلیسی به معنای پنهان کردن یا مخفی کردن است.

تکنیک کلوکینگ توسط هکرها هم مورد استفاده قرار می‌گیرد. در این تکنیک هکر محتوای مورد نظر خود را (همراه با لینک‌سازی) به گوگل نشان می‌دهد در حالیکه مدیر سایت متوجه وجود این محتوا در سایت خود نمی‌شود.

کلاکینگ cloaking چیست؟

در ویدئوی زیر مت کاتس در مورد کلاکینگ صحبت میکند. Cutts قبلا عضو تیم کیفیت جستجو بود که در زمینه مسائل مربوط به بهینه سازی موتور جستجو گوگل کار می‌کند. او رئیس سابق تیم وب اسپم در گوگل بود.

 

نمونه هایی از روش کلاکینگ cloaking

در اینجا به طور مختصر دو روش را بررسی می‌کنیم:

۱) روش گوگلینگ Googling

گوگلینگ یکی از روش های مرسوم در کلاکینگ هست. در این روش سایت متقلب اطلاعات خود را از طریق گوگل جمع آوری میکند به این صورت که یک عبارت خاص را در گوگل جستجو کرده و نتایج آن را در سایت خود نمایش می دهد این موضوع باعث خواهد شد که محتوای صفحه فوق از نظر چگالی مناسب باشد و با ترکیب با سایر بخش های سایت، گوگل را فریب دهد و باعث شود که رتبه سایت در آن عبارت بهبود پیدا کند.

در واقع چنین سایتی محتوای با ارزشی ندارد و محتوای خود را از سایر سایت ها و گوگل جمع آوری میکند. گوگل پاندا شدیدا با این موضوع مقابله می‌کند اما کماکان سایت‌هایی هستند که از این روش اقدام به جذب بازدید کننده می‌کنند.

۲) روش IP Delivery

سایت هایی که بر اساس مکان جغرافیایی کاربر اطلاعات متفاوتی را نمایش می دهند به نوعی در حال انجام کلوکینگ هستند که در برخی موارد جز موارد اسپم محسوب میشود. به عنوان مثال زبان سایت می تواند بر اساس IP کاربر تغییر پیدا کند. این روش علاوه بر اینکه مشکلاتی را برای موتور جستجو بوجود می آورد نهایتا باعث خواهد شد که سایت فوق نتیجه مناسبی نگیرد. بخصوص اگر URL سایت ثابت باشد که در این صورت فاجعه ای از نظر ورودی موتور جستجو بوجود خواهد آمد.

آیا cloaking غیرقانونی است؟

تکنیک Cloaking تلاشی برای دستکاری رتبه سایت در نتایج موتور جستجو با مخفی کردن بخشی از محتوا برای کاربران است. این یک روش غیرقانونی است و از روشهای سئو کلاه سیاه است. مواردی وجود دارد که سایتهای که از کلاکینگ استفاده کرده‌اند به طور دائمی از نتایج موتورهای جستجو حذف شده‎‌اند.

هدف از cloaking چیست؟

هدف از cloaking بهبود رتبه یک سایت در موتورهای جستجوی برای کلمات کلیدی خاص است.

 

منبع Google Developers

درباره این مطلب دیدگاهی بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.