سئو مگ
آموزش رایگان و حرفه ای سئو و بهینه سازی سایت

تگ canonical چیست؟ | تاثیر تگ کنونیکال در سئو

1 856

هر چه یک وبسایت بزرگتر شود جلوگیری از تکراری یا تقریبا تکراری شدن صفحات سخت تر می‌شود. این کار می‌تواند مسئله محتوای تکراری را ایجاد کند. تگ canonical از تک های بسیار پرکاربرد و مهم در سئو است که در این مقاله به آموزش و بررسی استفاده از آن پرداخته شده است.

اگر شما دو صفحه مشابه داشته باشید و آنها هر دو واجد شرایط رتبه برای یک کلمه کلیدی خاص باشند موتور جستجو نمی‌داند که به کدام یک از دو URL باید ترافیک را ارسال کند. برای حل این مشکل، شما می‌توانید URL دلخواه خود را انتخاب کنید.

تگ rel=canonical که به آن لینک کنونیکال هم گفته می‌شود یک عنصر HTML است که به وبمستران کمک می‌کند تا از ایجاد محتوای تکراری (duplicate content) جلوگیری کنند.

کاربرد اصلی یک تگ کنونیکال (یا “rel=”canonical) تعیین آدرس اصلی محتوا برای گوگل جهت نمایش در نتایج جستجو است. تگ کنونیکال برای موتورهای جستجو قابل مشاهده است و بر تجربه کاربری بازدیدکنندگان سایت تاثیری نخواهند گذاشت.

تگ کنونیکال چه شکلی است؟

تگهای کنونیکال از نحو (syntax) ساده و ثابتی استفاده می‌کنند و در قسمت <head> یک صفحه وب قرار می‌گیرند:

<link rel="canonical" href="https://example.com/sample-page/" />

نحوه مشاهده لینک کنونیکال

برای دیدن لینک کنونیکال در منبع یا سورس (source) صفحه مورد نظر “rel=”canonical را جستجو کنید. 

مثال۱: 

تگ canonical چیست

مثال ۲:

تگ canonical چیست

کاربرد تگ کنونیکال

تگ canonical چیست

شما ممکن است یک پست یا محصول داشته باشید که در دو دسته قرار دارد و با دو URL وجود دارد، مانند:

/https://example.com/black-shoes/black-and-red-shoes

/https://example.com/red-shoes/black-and-red-shoes

اگر هر دوی این URL ها برای یک محصول مشابه باشد، انتخاب یکی به عنوان URL کانونیکال به گوگل و سایر موتورهای جستجو نشان می‌دهد که کدام یک را در نتایج جستجو نمایش دهند.

کانونیکال ها همچنین شما را قادر می سازد تا موتورهای جستجو را به نسخه اصلی مقاله بفرستید. بعبارت دیگر، شما یک پست برای شخص دیگری نوشته اید که در وب سایت اش منتشر شده است. اگر می خواهید آن را در سایت خود نیز منتشر کنید، می توانید با یک تگ کانونیکال به نسخه اصلی این کار را انجام دهید.

اهمیت تگ canonical در سئو

محتوای تکراری یک موضوع پیچیده است، اما زمانی که موتورهای جستجو URL های زیادی با محتوای یکسان (یا بسیار مشابه) را کراول می‌کنند، می‌تواند منجر به برخی مشکلات سئو شود.

اگر ربات های خزنده موتورهای جستجو باید در میان محتوای تکراری بیش از حد بگردند، ممکن است برخی از محتوای منحصر به فرد شما را از دست بدهند. محتوای تکراری در مقیاس بالا ممکن است رتبه شما را کاهش دهد.

حتی اگر محتوای شما رتبه بگیرد، موتورهای جستجو ممکن است یک URL اشتباهی را به عنوان محتوای اصلی انتخاب کنند. استفاده از کانونیکال به شما کمک می کند محتوای تکراری خود را کنترل کنید.

مشکلات URL ها

ممکن است فکر کنید “چرا یک نفر یک صفحه را تکرار می کند؟” و اشتباها فرض کنید که استفاده از کنونیکال چیزی مهمی نیست که شما باید نگرانش باشید. مشکل این است که ما، به عنوان انسان، تمایل داریم که محتوای یک صفحه را به عنوان یک مفهوم در نظر بگیریم، مانند صفحه اصلی سایت. با این حال، برای موتورهای جستجو، هر URL منحصر به فرد یک صفحه جداگانه است.

به عنوان مثال، رباتهای خزنده جستجو ممکن است بتوانند به صفحه اصلی (homepage) شما در تمام موارد زیر دست پیدا کنند:

http://www.example.com

https://www.example.com

http://example.com

http://example.com/index.php

…http://example.com/index.php?r

برای یک انسان، تمام این URL ها یک صفحه واحد را نشان می دهند. با این حال، برای یک ربات خزنده، هر یک از این URL ها یک صفحه منحصر به فرد است.

حتی در این مثال ساده پنج نسخه از صفحه اصلی وجود دارد. در واقع این فقط یک نمونه کوچک از اختلالاتی است که ممکن است با آن روبرو شوید.

سیستم های مدیریت محتوای مدرن (CMS) و وب سایت های کد نویسی شده پویا، مشکلات بیشتری دارند. بسیاری از سایت ها به طور خودکار تگ ها را اضافه می کنند، مسیرهای متعدد (و URL های متعدد) به یک محتوا می دهند و پارامترهای URL را برای جستجو، انواع، قیمت و غیره اضافه می‌کنند. شما ممکن است هزاران URL تکراری را در سایت خود داشته باشید و حتی متوجه آن نباشید.

تفاوت تگ کنونیکال با ریدایرکت ۳۰۱

تگ canonical چیست
تگ canonical

یکی از سؤالهای مطرح شده در مورد سئو این است که آیا تگهای کنونیکال لینک اکیوتی (Link Equity) و یا همان ارزش خالص لینک (شامل PageRank و Authority و غیره) را مانند ریدایکرت ۳۰۱ منتقل می‌کنند؟ به نظر می رسد در بیشتر موارد این کار را انجام دهند.

در نظر داشته باشید که کنونیکال و ریدایرکت ۳۰۱ نتایج بسیار متفاوتی برای خزنده های جستجو و بازدیدکنندگان سایت ایجاد می‌کنند.

اگر صفحه A را به صفحه B ریدایرکت ۳۰۱ بکنید، بازدیدکنندگان بطور اتوماتیک به صفحه B می‌روند و هرگز صفحه A را نخواهند دید.

اگر از صفحه A به صفحه B کنونیکال بدهید، موتورهای جستجو می فهمند صفحه B کنونیکال است اما افراد هر دو صفحه را می‌بینند.

در صورت انتخاب هر کدام اطمینان حاصل کنید که با نتیجه مطلوب و مورد نظر شما منطبق باشد.

ریدایرکت ۳۰۱ یا تگ کنونیکال: کدام بهتر است؟

 در ویدئوی زیر مت کاتس متخصص گوگل در مورد تفاوت ریدایرکت ۳۰۱ و تگ کانونیکال توضیح می‌دهد و سپس بیان می‌کند که از نظر گوگل استفاده از کدام یک بهتر است:  

بهترین روش استفاده از تگ canonical

مسائل محتوای تکراری ممکن است بسیار مشکل آفرین باشند، اما در اینجا، چند نکته مهم ارائه شده که هنگام استفاده از تگ canonical باید در نظر گرفته شود:

۱) تگ های کانونیکال می‌توانند خود ارجاع باشند

اگر یک تگ کانونیکال به URL فعلی اشاره کند مشکلی وجود ندارد. به عبارت دیگر، اگر URL های الف، ب و پ حاوی محتوای تکراری باشند، و الف نسخه کانونیکال باشد، می توان تگی که به الف اشاره می‌کند را در صفحه الف گذاشت.

۲) یک تگ کانونیکال در صفحه اصلی خود قرار دهید

با توجه به اینکه تکرار در صفحه اصلی بسیار رایج است و افراد ممکن است به روش های گوناگون به صفحه اصلی شما لینک بدهند (که از کنترل شما خارج است)، معمولا ایده خوبی است که یک تگ کانونیکال را در صفحه اصلی قالب خود قرار دهید تا از مشکلات پیش بینی نشده جلوگیری کنید.

تگ canonical چیست
صفحه اصلی moz.com دارای یک تگ کانونیکال خود ارجاع است

۳) تگ های کانونیکال پویای خود را گاه بگاه بررسی کنید

گاهی اوقات کد بد باعث می شود یک سایت برای هر نسخه از URL یک تگ کانونیکال متفاوت بنویسد (که به طور کامل باعث از دست رفتن تگ کانونیکال می‌شود). URL ها را گاه بگاه چک کنید، مخصوصا در مورد سایت های تجارت الکترونیک و سایت های مدیریت شده توسط CMS ها.

۴) از سیگنال های ترکیبی اجتناب کنید

موتورهای جستجو ممکن است یک تگ کانونیکال را نادیده بگیرند یا آن را نادرست تفسیر کنند اگر سیگنال های ترکیبی ارسال کنید. به عبارت دیگر، از صفحه A به صفحه B و سپس از صفحه B به صفحه A تگ کانونیکال ندهید.

به همین ترتیب از صفحه A به صفحه B کانونیکال ندهید و سپس صفحه B را بر روی صفحه A ریدایرکت نکنید. به طور کلی و در صورت امکان ایده ی خوبی نیست که از تگ های کانونیکال به صورت زنجیره ای (A-–>B, B-–>C, C–->D) استفاده کرد. سیگنال های واضح ارسال کنید، در غیر اینصورت موتورهای جستجو را مجبور می‌کنید انتخاب های بدی داشته باشند.

۵) کنونیکال دادن برای محتوای تقریبا تکراری را محتاطانه انجام دهید

اکثر افراد کانونیکال ها را فقط در مورد محتوای کاملا تکراری در نظر می‌گیرند. ممکن است از تگ کانونیکال در صفحه های با محتوای تقریبا تکراری هم استفاده کرد، اما باید با احتیاط انجام شود.

بحث های زیادی در مورد این موضوع وجود دارد، اما معمولا مشکلی ندارد که از تگ های کانونیکال استفاده کرد برای صفحات بسیار مشابه مانند صفحه محصولی که فقط قیمت، مکان یا برخی ویژگی های کوچک محصول متفاوت است.

به یاد داشته باشید که نسخه های غیر کانونیکال آن صفحه ممکن است واجد شرایط رتبه بندی نباشند، و اگر صفحات بیش از حد متفاوت باشند، موتورهای جستجو ممکن است تگ را نادیده بگیرند.

۶) محتوای تکراری در چندین دامنه را کانونیکال کنید

اگر دو سایت را کنترل می‌کنید، می توانید از تگ کانونیکال در هر دو دامنه استفاده کنید. بعنوان مثال شما یک شرکت چاپ و نشر هستید که اغلب یک مقاله را در چندین سایت منتشر می‌کند. با استفاده از تگ کانونیکال، قدرت رتبه گرفتن را فقط بر روی یک سایت متمرکز خواهید کرد.

به یاد داشته باشید که استفاده از کانونیکال باعث جلوگیری از رتبه بندی سایت های غیر کانونیکال خواهد شد، بنابراین مطمئن شوید این استفاده با مورد کسب و کار شما منطبق است.

سوالات متداول در مورد تگ کنونیکال

تگ canonical چیست؟

تگ rel=canonical که به آن لینک کنونیکال هم گفته می‌شود یک عنصر HTML است که به وبمستران کمک می‌کند تا از ایجاد محتوای تکراری جلوگیری کنند.

کاربرد تگ کنونیکال چیست؟

کاربرد اصلی یک تگ کنونیکال تعیین آدرس اصلی محتوا برای گوگل جهت نمایش در نتایج جستجو است. تگ کنونیکال برای موتورهای جستجو قابل مشاهده است و بر تجربه کاربری بازدیدکنندگان سایت تاثیری نخواهند گذاشت.

تگ کنونیکال را باید در کدام قسمت صفحه قرار دهیم؟

تگهای کنونیکال از سینتکس ساده و ثابتی استفاده می‌کنند و در قسمتیک صفحه وب قرار می‌گیرند.

ریدایرکت ۳۰۱ یا تگ کنونیکال: کدام بهتر است؟

در نظر داشته باشید که کنونیکال و ریدایرکت ۳۰۱ نتایج بسیار متفاوتی برای خزنده های جستجو و بازدیدکنندگان سایت ایجاد می‌کنند. اگر صفحه A را به صفحه B ریدایرکت ۳۰۱ بکنید، بازدیدکنندگان بطور اتوماتیک به صفحه B می‌روند و هرگز صفحه A را نخواهند دید. اگر از صفحه A به صفحه B کنونیکال بدهید، موتورهای جستجو می فهمند صفحه B کنونیکال است اما افراد هر دو صفحه را می‌بینند.

منبع MOZ Yoast ahrefs
دیدگاه 1
 1. مسعود says

  سلام وقت بخیر
  ما از cms وردپرس و افزونه Yoast SEO استفاده میکنیم مقالاتی داریم که تعداد کامنت خیلی زیادی دارند و سرعت لود صفحه خیلی بد شده.
  آیا مقالاتی که تعداد زیادی نظر و دیدگاه دارند (مثلا چند هزار کامنت) بهتره دیدگاه ها رو صفحه بندی کنیم و در هر صفحه از دیدگاه ها از rel canonical (کانونیکال که اشاره به url اصلی صفحه داره) استفاده کنیم؟

  با صفحه بندی نظرات در وردپرس، برای هر صفحه از نظرات یک url جدید تولید میشه. ایا این روش از نظر سئو درسته و محتوای تکراری محسوب نمیشه؟ یا درست نیست و تاثیر منفی روی سئوی صفحه داره؟
  اگر راه حل بهتری نسبت به صفحه بندی نظرات در وردپرس دارید ممنون میشم بفرمایید (راه حلی که مشکل سئو و افت رتبه در گوگل ایجاد نکنه) چون واقعا سرعت لود صفحه خیلی کند شده.

درباره این مطلب دیدگاهی بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.